POMORZE WYSPA BORNHOLM

Opis wycieczki

Dzień 1

 • Wyjazd z miejsca zbiórki o godzinie 13.00
 • Obiadokolacja w trasie
 • Zakwaterowanie w hotelu, nocleg

Dzień 2

 • Śniadanie
 •  Zwiedzanie miasta z przewodnikiem turystycznym : Łuk Cezara – Kościół Mariacki – Rynek Staromiejski (Ratusz Staromiejski*, Dwór Artusa*, Piernikowa Aleja Gwiazd, Kościół  Ducha św., Kamienica Pod Gwiazdą*, gospoda flisacza, pomnik Kopernika, Flisak) – Dom Kopernika* – Krzywa Wieża – zespół murów obronnych – spichrze – Brama Żeglarska – Droga Królewska – Katedra Świętojańska (+ Tuba Dei*) – Dom Eskenów* – Brama Mostowa – Dwór Bractwa św. Jerzego z Basztą Wartownią – ruiny Zamku Krzyżackiego (ruiny, podziemia, Gdanisko)* – Kościół św. Jakuba* – Rynek Nowomiejski. Zwiedzanie Torunia łączymy z poznaniem jednej z najciekawszych średniowiecznych, XV-wiecznych kamienic staromiejskich, w której działa browar. Poza ciekawostkami historycznymi samej kamienicy, jak np. cennymi i wyjątkowymi malowidłami ściennymi z XV w. czy hipocaustum – średniowiecznym piecem centralnego ogrzewania, usłyszymy o długiej i bogatej historii toruńskiego piwowarstwa, o procesie warzenia piwa oraz będziemy degustować wyroby – świeże piwa wprost z tanków wyszynkowych.
 • Przejazd w okolice Elbląga
 • Obiadokolacja
 • Nocleg

Dzień 3

Spotkanie z przewodnikiem w Elblągu, przejazd na przystań. Rejs statkiem kanałem Elbląskim (czas trwania rejsu 2,5h). Przejazd przez cztery zabytkowe pochylnie. Podczas rejsu przewodnik będzie opowiadał o mijanych miejscach, historii kanału.
Kanał Elbląski o długości 82 km ze względu na funkcjonujące na nim od 1860 roku urządzenia hydrotechniczne jest zaliczany do ewenementów w skali światowej. Różnica poziomów kanału na długości 9,6 km zmienia się o ponad 100 m, które statek pokonuje przy pomocy pięciu napędzanych wodą pochylni. Rejon Kanału Elbląskiego – tereny bezpośrednio do niego przyległe i najbliższe jego okolice stanowią obszar chronionego krajobrazu.
Po rejsie przejazd w pobliże starego miasta w Elblągu. Krótki spacer z przewodnikiem (m. in. brama Targowa, katedra pw. św. Mikołaja, kamienice starego miasta).
Przejazd do hotelu w okolice Kołobrzegu. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 4

 • Przejazd na Terminal Międzynarodowy w Kołobrzegu, skąd odpływają statki na duńską wyspę Bornholm
 • Śniadanie na statku
 • Pięciogodzinna wycieczka objazdowa, z udziałem polskiego przewodnika.

Wycieczka rozpoczyna się w porcie w Nexo o godz. 12.00.

Przejazd trasą wzdłuż wschodniego, skalistego wybrzeża, przez Arsdale, gdzie znajduje się działający do dziś holenderski wiatrak muzeum.

Przystanek w Svaneke – postój ok. 45 min. Svaneke jest najmniejszym miastem w Danii. Jest to urokliwe miasteczko, którego położenie sprawia, że cieszy się największą liczbą słonecznych godzin w Danii. Wśród kolorowych domków znajduje się centralnie położony, tętniący życiem rynek.

Jest tu Svanake Bryhus jedyny browar, w którym warzy się piwo według starych receptur bornholmskich i jest ono wytwarzane w kilku smakach, nawet czekoladowym.

!!! Bardzo ciekawym miejscem jest wytwórnia cukierków gdzie można poznać proces powstawania wyrobów z masy cukierniczej.

Warto zwiedzić również niewielką hutę szkła. Odjazd o godz. 13.00

Przejazd przez Listed, Gudhjem,Tejn, Alinge i 1- godzinny postój przy Hammershus, gdzie można zwiedzić ruiny tego potężnego zamku, które są jednymi z największych w Europie Północnej.

Odjazd o godz. 14.45.

Przejazd przez Rutsker, Klemensker, Arsballe, las Almindingen, Vestemarie, przyjazd do Nylars i postój 15 min. Tu znajduje się jeden z czterech bornholmskich kościołów rotundowych. Owiane legendą Templariuszy kościoły te rozbudzają wyobraźnię zwiedzających i urzekają swą niepowtarzalną architekturą. Jest to najlepiej zachowany kościół rotundowy na wyspie.

Dalszy przejazd przez Aakirkeby

Wizyta w centrum edukacyjno-wystawienniczym NATURBORNHOLM – to klucz do zrozumienia i poznania wyspy. Jest to największa inwestycja od czasów budowy zamku Hammershus i jedna z największych atrakcji wyspy. Od 2005 roku posiada on czterogwiazdkowy znak jakości turystycznej. To wspaniałe multimedialne centrum wystawiennicze, poprzez możliwość aktywnego dostępu do wiedzy, jest miejscem, w którym każdy znajdzie coś interesującego. Podróż w maszynie czasu, spotkanie oko w oko z bornholmskim dinozaurem, akwarium o pojemności 90 tyś. litrów, z rybami Morza Bałtyckiego oraz inne atrakcje sprawiają, że wielu turystów odwiedza to miejsce ponownie, za każdym razem odkrywając nowe tajemnice wyspy. Koniec wycieczki ma miejsce w Nexo o godz. 17.00.

 • Obiadokolacja na statku
 • Powrót do hotelu
 • Nocleg

Dzień 5

 • Śniadanie i wykwaterowanie.
 • Obiadokolacja po trasie
 • Powrót do miejsca zbiórki.

Dodatkowe informacje

Cena zawiera:

Przejazd autokarem klasy DE LUX, 4 noclegi w hotelach *** , lokalnych przewodników polskojęzycznych, wyżywienie (śniadania oraz obiadokolacje), rejs statkiem, opieka pilota, ubezpieczenie NNW – 10 000,00 zł, KL – 10 000,00 € , bilety wstępów.

10-14.06.2020r.
1 900,00